Sprawa cywilna o zapłatę – co warto wiedzieć?

10 października, 2023
sprawa-cywilna-o-zaplate-co-warto-wiedziec-1280x1600.jpg

Sprawy cywilne obejmują bardzo wiele kwestii i mogą dotyczyć każdego z nas, dlatego też warto dowiedzieć się o nich jak najwięcej. Jedną z tych najczęstszych jest sprawa cywilna o zapłatę, która może dotyczyć braku płatności za produkt lub usługę, wynajem itd. Co warto o niej wiedzieć? Jak napisać pozew o zapłatę? I w końcu – jakie kroki podjąć, gdy dostaniesz pozew o zapłatę? Sprawdźmy!

Czym są sprawy cywilne o zapłatę?

Brak zapłaty za zakupione produkty czy usługi to niestety dość powszechny problem, którego skala zwiększyła się jeszcze bardziej w momencie popularyzacji Internetu. Nierzadko zdarza się, że osoby prywatne albo firmy zwlekają z uiszczeniem opłaty, a sytuacja przeciąga się w nieskończoność. Nie pomagają upomnienia i nie widać perspektyw na to, by dłużnik dokonał wpłaty, do której jest zobowiązany. I właśnie w takiej sytuacji niezbędna może okazać się sprawa cywilna o zapłatę – niekiedy jedynym sposobem na odzyskanie pieniędzy jest bowiem postawienie dłużnika przed sądem.

Czego może dotyczyć sprawa cywilna o zapłatę?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, sprawy cywilne o zapłatę mogą dotyczyć zarówno wykonania zobowiązania z tytułu umowy sprzedaży, jak i usługi czy najmu – niezależnie od tego, czego dotyczy i jaką kwotę jest Ci winien dłużnik, masz prawo dochodzić swoich praw. Warto jednak pamiętać, że jeszcze przed pozwaniem dłużnika należy wysłać do niego przedsądowe wezwanie do zapłaty – istnieją spore szanse, że zagrożenie postępowaniem skłoni go do dokonania zapłaty.

Zaspokojenie wierzytelności jest możliwe na kilka sposobów – rodzaj postępowania uzależniony jest między innymi od specyfiki danej sprawy czy też kwoty należności. Poza zwykłymi sprawami cywilnymi o zapłatę wyróżniamy również:

  • postępowania upominawcze, których celem jest jak najszybsze wydanie wyroku i tym samym krótkie oczekiwanie na zapłatę;
  • postępowania uproszczone, które obejmują sprawy o zapłatę mniejszych kwot (do 20 tysięcy złotych) i pozwalają na szybkie odzyskanie pieniędzy;
  • postępowania nakazowe, które cechują się nie tylko szybkością, ale również brakiem konieczności bezpośredniego kontaktu stron z sądem.

Dochodzenie należności jest możliwe również drogą elektroniczną – służy temu e-Sąd, który umożliwił znaczne uproszczenie spraw cywilnych o zapłatę.

Jak napisać pozew o zapłatę – wzór

Jeżeli jesteś wierzycielem i chcesz jak najszybciej odzyskać swoje pieniądze, masz możliwość złożenia wniosku o zapłatę – powinno mieć to miejsce w sytuacji, gdy przedsądowe wezwanie do zapłaty nie przyniosło efektu.

Dokument należy złożyć w sądzie przynależnym do miejsca zamieszkania, a zawrzeć w nim należy:

  • datę i miejsce sporządzenia pozwu wraz ze wskazaniem sądu, do którego jest kierowany;
  • strony pozwu wraz z ich danymi;
  • kwotę, której oczekuje wierzyciel;
  • żądanie pozwu (zapłaty na rzecz powoda przez pozwanego);
  • dodatkowe wnioski, jak wydanie sądowego nakazu zapłaty czy zwrot kosztów procesu od dłużnika;
  • uzasadnienie pozwu;
  • załączniki, np. umowy zawarte między powodem a pozwanym;
  • własnoręczny podpis.

Jak napisać odpowiedź na pozew o zapłatę?

Jeżeli dostałeś pozew o zapłatę albo chcesz odzyskać swoje pieniądze od dłużnika, powinieneś skorzystać z pomocy adwokata. Nasza kancelaria specjalizuje się w sprawach cywilnych o zapłatę, zapewniając Ci kompleksowe wsparcie. Doradzimy, sporządzimy stosowne dokumenty i będziemy reprezentować Cię przed sądem. Tak, abyś mógł skutecznie chodzić swoich praw. Zapraszamy do kontaktu!