Adwokat – Jazda po alkoholu Opole

Pomimo restrykcyjnego prawa, liczba kierowców decydujących się usiąść za kierownicą po spożyciu alkoholu, wciąż oscyluje na niezwykle wysokim poziomie. Takie czynności mogą mieć poważne konsekwencje w postaci grzywny lub nawet wyroku w więzieniu. Zapisy znajdujące się w kodeksie karnym nie pozostawiają żadnych złudzeń czy niedomówień – osobę decydującą się na prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, spotkają adekwatne do tego przewinienia kary. Jakich konsekwencji może spodziewać się kierowca, u którego wykryto niedopuszczalną ilość stężenia alkoholu?

Konsekwencje jazdy po alkoholu w Polsce

Zrozumienie konsekwencji jazdy po alkoholu w Polsce wymaga szczegółowego zapoznania się z art. 178a Kodeksu Karnego. Ten obszerny dokument jest nie tylko źródłem przepisów dotyczących tego czynu, ale również podlega licznych aktualizacjom, które mogą wpłynąć na jego interpretację. Współpracując z naszą kancelarią prawną, masz pewność, że adwokat posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu podobnych spraw oraz dogłębną znajomość art. 178a KK oraz wszelkich nowelizacji z nim związanych. Skorzystanie z naszych usług gwarantuje nie tylko profesjonalizm, ale także zabezpieczenie Twoich interesów w procesie prawnej obrony.

Kara grzywny i konfiskata pojazdu

Dopuszczalne konsekwencje za kierowanie pojazdem po spożyciu alkoholu zostały opisane na samym początku tekstu, jednak warto uzupełnić ten temat o kilka informacji. Przede wszystkim wysokość grzywny jest ustalana na podstawie sytuacji majątkowej sprawcy. Spłata następuje według narzuconej przez sąd liczby spłat dziennych. Zakres stawek dziennych wynosi od 10 do maksymalnie 540 stawek na dzień, gdzie minimalna wartość jednej raty to 10 zł, a maksymalna to 2000 zł.

Należy podkreślić, że zmiany w prawie, które wejdą w życie od marca 2024 roku, umożliwią konfiskatę pojazdu, jeżeli kierowca będzie prowadził go mając więcej niż 1,5 promila alkoholu w organizmie, w sytuacji gdy doszło do wypadku przy zawartości alkoholu przekraczającej 0,5 promila, czy też w przypadku powtórnego popełnienia tego typu wykroczenia. Warto mieć na uwadze, że w przypadku konfiskaty pojazdu, nasza kancelaria będzie świadczyła wsparcie i reprezentację w procesie odzyskiwania pojazdu klienta.

Utrata prawa jazdy

Jedną z najbardziej dotkliwych konsekwencji dla kierowcy po jeździe po alkoholu jest utrata prawa jazdy. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że okresowe zabranie dokumentu upoważniającego do prowadzenia pojazdów, może dotknąć wszystkich osób, u których wykryto powyżej 0,2 promila alkoholu we krwi. Konkretny czas, przez który kierowca nie będzie mógł prowadzić auta, zależy od decyzji sędziego w sprawie jazdy po alkoholu.

Warto zwrócić się o wsparcie prawnika specjalizującego się w takich przypadkach. Adwokat z Kancelarii Adwokackiej Pawła Figzała w Opolu, po dokładnym przeanalizowaniu Twojej sytuacji, pomoże Ci w odzyskaniu prawa jazdy przed terminem narzuconym przez sąd. To jedna z wielu korzyści wynikających z współpracy z doświadczonym profesjonalistą na wczesnym etapie rozpatrywania sprawy.

Jazda po alkoholu – profesjonalne wsparcie adwokata z Opola

Zespół specjalistów Kancelarii Adwokackiej Pawła Figzała oferuje pomoc w zakresie spraw związanych z jazdą po alkoholu. W związku z wyjątkowo surowymi i dotkliwymi karami w przypadku popełnienia tego przestępstwa, sprawca nie powinien zaniedbywać kwestii rzetelnej obrony. Jeśli Ty lub ktokolwiek z Twoich bliskich potrzebuje wsparcia w zakresie jazdy bez prawa jazdy po zakazie, czy jazdy po alkoholu – zgłoś się do doświadczonych adwokatów specjalizujących się w sprawach dotyczących jazdy pod wpływem alkoholu z Opola i uzyskaj niezbędną pomoc!

Kluczyki samochodowe leżące na szklance whisky, symbolizujące niebezpieczeństwa związane z jazdą po alkoholu, z sugestią konieczności skonsultowania się z adwokatem w Opolu

Adwokat specjalizujący się w sprawach jazdy po alkoholu – jak możemy Ci pomóc?

Sprawy z zakresu jazdy po alkoholu są niekiedy problematyczne ze względu na swój delikatny charakter. W Polsce kary związane z prowadzeniem pojazdu po spożyciu trunków wysokoprocentowych oraz w stanie nietrzeźwości są wyjątkowo surowe. Wiąże się to z brakiem akceptacji społecznej dla pijanych osób decydujących się zasiąść za kółkiem. W jakich obszarach pomocy specjalizuje się Kancelaria Adwokacka Paweł Figzał?

Warunkowe umorzenie postępowania karnego za jazdę po alkoholu

Niewiele sprawców zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje możliwość umorzenia postępowania karnego za jazdę po alkoholu. To w rzeczywistości oznacza, że nie dochodzi do skazania osoby, która ewidentnie popełniła przestępstwo. Jednak, aby to osiągnąć, niezbędna jest ogromna wiedza z zakresu prawa karnego oraz umiejętne wykorzystanie przepisów dotyczących jazdy po alkoholu. Adwokat, z którego pomocy możesz skorzystać w naszej kancelarii, zrobi wszystko, żeby wobec oskarżonego zastosowano jedynie okres próbny. To czas, przez który sprawca musi zachowywać się wzorowo i nie może popełnić żadnego przestępstwa.

Wniosek o blokadę alkoholową

Powyższe rozwiązanie jest rekomendowane dla wszystkich osób, które prowadziły pojazd po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwym i otrzymały prawomocny wyrok sądu o zatrzymaniu prawa jazdy na okres co najmniej 3 lat. Doświadczeni adwokaci z Kancelarii Pawła Figzała wystosują do sędziego odpowiedni wniosek o założenie blokady alkoholowej. To ogromne ułatwienie dla osób, których głównym środkiem transportu jest auto. Specjalistyczne urządzenie blokuje możliwość uruchomienia auta w przypadku, gdy w wydychanym przez kierowcę powietrzu znajduje się niedozwolona ilość promili. Z naszą pomocą odzyskasz dostęp do auta z jednoczesnym zachowaniem bezpieczeństwa!

Wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów

Otrzymałeś dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów? Dzięki doświadczeniu specjalistów z Kancelarii Adwokackiej Pawła Figzała możesz postarać się o skrócenie tego wyroku! Aby tak się stało niezbędne jest spełnienie przez skazanego kilku warunków. Przede wszystkim sprawca musi przestrzegać porządku prawnego i udowodnić, że przestępstwo, za które został skazany się nie powtórzy.

Dodatkowo zakaz prowadzenia pojazdów powinien być wykonywany w stosunku do sprawcy przez przynajmniej rok. Jeśli te warunki są spełnione, kolejnym krokiem jest zebranie niezbędnych dokumentów i wystosowanie wniosku do odpowiedniego sądu. Adwokaci z Kancelarii Adwokackiej Pawła Figzała zadbają o wszystkie formalności i potraktują interesy klienta jako najwyższy priorytet.

Odzyskanie prawa jazdy po alkoholu

Zabrane prawo jazdy przez alkohol to jedna z najczęściej spotykanych konsekwencji po zatrzymaniu kierowcy po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości. Należy mieć świadomość tego, że z pomocą adwokata zwiększa się szansa na odzyskanie tego ważnego dokumentu. Jako specjaliści z ogromną wiedzą z zakresu prawa karnego wiemy, jakie kroki podjąć, by klient otrzymał z powrotem możliwość prowadzenia pojazdów. Wystosujemy adekwatny wniosek do Prokuratury lub Sądu, złożymy zażalenie na postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy oraz niezbędne wnioski dowodowe w trakcie postępowania karnego, a także będziemy reprezentować klienta w Sądzie podczas rozprawy.

Potrzebujesz kompleksowej pomocy w sprawie jazdy pod wpływem alkoholu?  Skontaktuj się z nami!

Sprawy związane z jazdą po alkoholu mają delikatny charakter, dodatkowo sprawcami często kierują silne emocje. Dlatego warto podjąć współpracę z obiektywnym adwokatem, który zawsze będzie stawiał interesy klienta na pierwszym miejscu. Kancelaria Adwokacka Pawła Figzała w Opolu to miejsce, w którym znajdziesz wielu specjalistów z ogromną wiedzą prawniczązaufaj naszemu doświadczeniu i uzyskaj niezbędną pomoc! Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony kontaktowej, aby uzyskać więcej informacji oraz skontaktować się z nami w celu umówienia spotkania.

FAQ – Sprawy dotyczące jazdy po alkoholu

Jakie stężenie alkoholu we krwi kwalifikuje się jako jazda pod wpływem?

W Polsce dopuszczalne jest posiadanie do 0,2 promila we krwi w przypadku prowadzenia pojazdów. Każda wyższa wartość jest jednoznaczna ze złamaniem prawa. W naszym kraju wyróżnia się dwa stany:

 • stan po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila);
 • stan nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila).

Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu?

Na samym początku warto rozróżnić jazdę autem w stanie po spożyciu alkoholu a prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Zgodnie z art. 87 Kodeksu wykroczeń za kierowanie samochodem po spożyciu alkoholu (lub innych substancji o podobnym działaniu), grozi:

 • Grzywna o minimalnej kwocie 2500 zł (maksymalna wartość to 30 tys. zł) lub areszt do 30 dni.
 • 15 punktów karnych.
 • Zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do nawet 3 lat.

Z kolei za jazdę w stanie nietrzeźwości obecne przepisy przewidują następujące konsekwencje:

 • Zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat.
 • 15 punktów karnych.
 • Obciążenie w postaci grzywny, ograniczenia wolności lub kary więzienia (zależy od stopnia nietrzeźwości sprawcy).
 • Kara pieniężna w wysokości od 5 000 zł do 60 000 zł, którą należy wpłacić na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.

Czym może grozić jazda na rowerze po alkoholu?

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że w naszym kraju jazda po alkoholu na jednośladzie jest równie surowo karana, co prowadzenie innego pojazdu po spożyciu trunków wysokoprocentowych. Według najnowszych przepisów osoba decydująca się na jazdę rowerem po wypiciu alkoholu, musi liczyć się z mandatem o wysokości minimum 1000 zł. Kara jest jeszcze wyższa, gdy rowerzysta jest w stanie nietrzeźwości – wtedy mandat wynosi przynajmniej 2500 zł. Konsekwencje będą bardziej surowe, gdy osoba prowadząca jednoślad przyczyni się do znacznych utrudnień w ruchu drogowym i spowoduje wypadek. Wtedy grzywna wynosi minimum 5000 zł, a także zostanie wszczęte postępowanie sądowe.

Czym grozi jazda bez prawa jazdy?

Kierowca, któremu zostało tymczasowo zabrane prawo jazdy, ma bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów. Jeśli jednak dojdzie do złamania tych przepisów, najprawdopodobniej zakaz zostanie przedłużony na kolejny okres. To jednak niejedyna konsekwencja związana z bagatelizowaniem braku upoważnienia do prowadzenia pojazdów. Może to skutkować przedłużeniem zakazu prowadzenia pojazdów i utratą prawa jazdy, a należy mieć świadomość tego, że odzyskanie dokumentu jest czasochłonne i często kosztowne.

Jak odzyskać prawo jazdy po czasowym zakazie prowadzenia pojazdów?

Jeśli kierowcy zostało zabrane prawo jazdy na określony czas, po upływie tego okresu może się on starać o odzyskanie uprawnień. Jeśli zakaz prowadzenia pojazdów trwał krócej niż rok, wystarczy odebrać niezbędne dokumenty. Z kolei w przypadku okresu powyżej roku niezbędne będzie wyrobienie uprawnień na nowo. Nie należy tego ignorować, ponieważ kierowca prowadzący auto bez obowiązującego prawa jazdy, będzie traktowany jak osoba, która nigdy tych uprawnień nie posiadała.

Na ile zabierają prawo jazdy po alkoholu?

W przypadku jazdy po spożyciu alkoholu, konsekwencje mogą być dotkliwe. Osobie podejrzanej o jazdę w stanie nietrzeźwości może być tymczasowo zabrane prawo jazdy, co oznacza zakaz prowadzenia pojazdów na określony czas. Długość tego okresu zależy od decyzji sędziego oraz od ewentualnych wcześniejszych przewinień. Współpraca z doświadczonym adwokatem, jak nasza kancelaria, może pomóc w minimalizacji skutków prawnych oraz w szybszym odzyskaniu uprawnień do prowadzenia pojazdów.


NAPISZ DO NAS

Potrzebujesz pomocy?

Kancelaria mieści się w ścisłym centrum Opola.  Imię i nazwisko (wymagane)

  E-mail (wymagane)

  Telefon (wymagane)

  Wiadomość