rozwody-w-polsce-1280x515.jpg
5 lutego, 2024

Małżeństwo to taka umowa, gdzie (co do zasady) małżonkowie zakładają się o majątek wspólny, że pozostaną razem, aż do śmierci - jedni się zaśmieją, inni zapłaczą. Faktem jest jednak, że życie pisze scenariusze, które stawia niektórych z nas przed wyborem czy wziąć rozwód czy też żyć obok siebie.

Photogenica-PHX273278520.jpg
20 stycznia, 2024

Nie zawsze wyrok sądu jest satysfakcjonujący dla oskarżonego lub poszkodowanego, jednak nawet w takim przypadku istnieje możliwość odwołania się od jego decyzji. Wynika to z faktu, że postępowanie karne toczy się w dwóch instancjach – pozwala to na odwołanie się od wyroku sądu pierwszej instancji do sądu drugiej instancji. Co to jest apelacja, komu przysługuje i jakie są szanse na to, by pierwszy wyrok sądu został zmieniony?

dozor-elektroniczny.jpg
5 stycznia, 2024

Kara pozbawienia wolności kojarzy się jednoznacznie i w większości przypadków oznacza osadzenie skazanego w zakładzie karnym. W przepisach polskiego prawa istnieje jednak możliwość odbywania takiej kary poza murami więzienia – mowa tutaj o systemie dozoru elektronicznego, którego zastosowanie jest możliwe w niektórych przypadkach. W jakich?

odszkodowanie-za-wypadek-w-pracy-1280x1919.jpg
18 grudnia, 2023

W pracy dochodzi niekiedy do wypadków, które uniemożliwiają pracownikowi czasowe lub stałe pełnienie obowiązków. W takiej sytuacji – w zdecydowanej większości przypadków – należy się odszkodowanie. Jeżeli chcesz wiedzieć, kiedy Ci ono przysługuje, a kiedy nie i jaka może być wypłacona przez ubezpieczyciela kwota, czytaj dalej.

para-przed-pozwem-o-separacje-1280x695.jpg
12 grudnia, 2023

Separacja to bardzo często trudny i emocjonalny czas dla obojga małżonków – podobnie jak w przypadku rozwodu. Jak od strony formalnej wygląda proces składania pozwu? O czym należy pamiętać, aby cała procedura przebiegła prawidłowo? Co powinno znaleźć się w uzasadnieniu? Poznaj najważniejsze informacje na temat tego, jak załatwić separację małżeńską!

odszkodowanie-za-blad-lekarski-1280x853.jpg
29 listopada, 2023

Choć lekarze, odnosząc się do starożytnej Przysięgi Hipokratesa i działając zgodnie z kodeksem etyki zawodowej, są zobowiązani do służenia pacjentom, niekiedy popełniają błędy. Mogą one wynikać z różnych przyczyn, jednak w niektórych przypadkach poszkodowana w ich wyniku osoba może ubiegać się o zadośćuczynienie. Czym jest odszkodowanie za błąd lekarski i jak ubiegać się o nie skutecznie?

kto-ma-prawo-do-zachowku-i-czym-jest-zachowek-1280x853.jpg
3 listopada, 2023

Pominięcie bliskiej osoby w testamencie nie oznacza, że nie ma ona prawa do części spadku. Jej interesy chroni tzw. prawo do zachowku. Stanowi ono substytut spadku i warto dowiedzieć się o nim jak najwięcej – będąc zarówno spadkobiercą, jak i spadkodawcą. Co to jest zachowek, komu przysługuje i czy można stracić do niego prawo?

pozbawienie-wladzy-rodzicielskiej-1280x960.jpg
31 października, 2023

Związek małżeński wiąże się z obowiązkami zarówno względem męża czy żony, jak i dziecka. Mowa tutaj między innymi o wychowaniu małoletniego, sprawowaniu opieki nad nim i zapewnieniu mu szans rozwoju. Taką opiekę nazywa się władzą rodzicielską, która w szczególnych przypadkach może zostać odebrana. Często ma to miejsce podczas sprawy rozwodowej, jednak rozwiązanie małżeństwa przez sąd nie jest jedynym powodem. W jakich sytuacjach jest więc możliwe pozbawienie władzy rodzicielskiej?