Alimenty  – Opole

Działająca na terenie Opola Kancelaria Adwokacka Paweł Figzał zajmuje się sprawami z zakresu prawa rodzinnego, na przykład takimi jak alimenty. Obowiązek alimentacyjny najczęściej polega na dostarczaniu środków utrzymania i wychowania przez rodziców po orzeczeniu rozwodu. Jest on jednak rozbudowaną instytucją prawną, która dotyczyć może także małżonków, rodzeństwa czy innych krewnych w linii prostej.

Prawo rodzinne w Polsce jest dość skomplikowane, dlatego dochodzenie przed sądem alimentów wymaga wiedzy i doświadczenia. Konieczna jest znajomość prawnych przesłanek orzekania, m.in. w zakresie ustalenia wysokości alimentów na podstawie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz możliwości majątkowych i zarobkowych zobowiązanego.

Sprawy alimentacyjne Opole – kompleksowe wsparcie i wiedza adwokata

Alimenty to regularne świadczenie pieniężne przekazywane na rzecz osoby uprawnionej – najczęściej dziecka lub byłego małżonka. Ich celem jest zabezpieczenie podstawowych potrzeb i kosztów utrzymania (m.in. wyżywienia, edukacji, opieki zdrowotnej czy wynajmu mieszkania). Po złożeniu wniosku o alimenty do sądu rodzinnego lub urzędu stanu cywilnego – w zależności od przypadku – trzeba czekać na decyzję w sprawie ustalenia wysokości i częstotliwości świadczenia. Jeśli dłużnik alimentacyjny uchyla się od obowiązku, czyli płaci za mało lub wcale, to konieczne będzie wejście na drogę sądową i pozwanie drugiej strony.

Pozew o alimenty (lub podwyższenie ich) nie wymaga uiszczania opłat sądowych. Jeśli dziecko nie ukończyło jeszcze 18. roku życia, jest wówczas reprezentowane przez jednego z rodziców. Prawo rodzinne każe określić w pozwie zarówno miesięczną wysokość obowiązku alimentacyjnego, jak i termin płatności (np. do 10. dnia każdego miesiąca). Należy w nim również uzasadnić żądaną kwotę, wykazując koszty utrzymania.

Oferujemy kompleksowe wsparcie w sprawach alimentacyjnych. Pomożemy Ci:

 • sporządzić pozew o alimenty,
 • ustalić odpowiednią wysokość alimentów,
 • wyegzekwować alimenty od dłużnika.

Korzystanie z pomocy prawnej skutecznego adwokata pozwoli Państwu spać spokojnie, nie martwiąc się o szczegółową treść pozwu o alimenty – do jego stworzenia wystarczą podstawowe informacje dostarczone przez Państwa do wiadomości mojej kancelarii adwokackiej z Opola.

Sprawa o alimenty – profesjonalna obsługa prawna adwokata w Opolu

Jak wyegzekwować regularne alimenty od byłego partnera, rodziców, dorosłych dzieci lub innych zobowiązanych osób? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Rzeczywiście, sprawy alimentacyjne są złożone i często ciągną się latami, nie tylko w Opolu, ale i w całej Polsce. Często zdarza się, że po rozwodzie jeden z rodziców unika płacenia alimentów, argumentując to brakiem zaufania do drugiej strony.

Pomimo że prawo nakłada na nie obowiązek alimentacyjny, faktyczne uzyskanie przysługujących środków na dziecko bywa utrudnione. Kancelaria adwokacka Pawła Figzała w Opolu może pomóc w skutecznym uzyskaniu alimentów.

Jeśli nie wiedzą Państwo, jak zrealizować obowiązek alimentacyjny względem siebie lub swoich dzieci, należy złożyć wniosek do sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania pozwanej osoby lub dziecka. Skorzystanie z pomocy prawnej w zakresie prawa rodzinnego i obowiązku alimentacyjnego jest wartościowe, gdyż fundusz alimentacyjny nie zawsze jest efektywny.

Moja kancelaria dołoży wszelkich starań, aby wniosek o alimenty został pozytywnie rozpatrzony przez sąd. Z profesjonalnym wsparciem zwiększają się szanse na regularne otrzymywanie alimentów.

Alimenty Opole – doświadczenie w prowadzeniu spraw rodzinnych

Zaufanie do doświadczonych specjalistów w zakresie prawa jest kluczowe. Dzięki temu możliwe jest szybkie uzyskanie przez sąd pozytywnego wyroku, który zagwarantuje wypełnienie obowiązku alimentacyjnego wobec Państwa dzieci.

Moja kancelaria, podczas prowadzenia spraw alimentacyjnych, korzysta z legalnych środków nacisku, takich jak uznanie zobowiązanego za dłużnika alimentacyjnego lub za osobę uchylającą się od płacenia alimentów. Naszym celem jest uzyskanie uregulowania wszelkich zaległości, a w przypadku braku płatności – inicjowanie działań egzekucyjnych, np. zajęcie wynagrodzenia.

Rodzaje spraw alimentacyjnych – poznaj nasze usługi

1. Wnioski o alimenty:

 • Sporządzanie i składanie wniosków o alimenty dla dziecka lub małżonka.
 • Ustalanie odpowiedniej wysokości alimentów, uwzględniając potrzeby uprawnionego i możliwości zobowiązanego.
 • Reprezentowanie Klienta w postępowaniu sądowym o alimenty.

2. Zmiana alimentów:

 • Sporządzanie i składanie pozwów o obniżenie lub podwyższenie alimentów w zależności od zmiany sytuacji materialnej stron.
 • Reprezentowanie Klienta w postępowaniu sądowym o zmianę alimentów.
 • Uchylenie obowiązku alimentacyjnego.

2. Inne sprawy alimentacyjne:

 • Doradztwo prawne w zakresie spraw alimentacyjnych.
 • Sporządzanie opinii prawnych.
 • Negocjowanie ugód alimentacyjnych.
 • Reprezentowanie Klienta w sprawach karnych o uporczywe uchylanie się od alimentów.

Dobry adwokat do spraw alimentacyjnych w Opolu i okolicach – skontaktuj się z nami!

Jako doświadczony adwokat oferuję usługi w zakresie prowadzenia spraw o alimenty w Opolu i okolicach zarówno po stronie uprawnionego, jak i zobowiązanego przed sądami wszystkich instancji. Pomagam również w przypadkach, kiedy zobowiązany uchyla się od obowiązku alimentacyjnego.

Ze względu na towarzyszące im emocje sprawy tego typu wymagają indywidualnego podejścia i staranności w zakresie precyzyjnych wyliczeń mających na celu osiągnięcie zamierzonego celu – dlatego gwarantuję Państwu obsługę prawną na najwyższym poziomie.

Skontaktuj się z nami i sprawdź, jak nasze doświadczenie i indywidualne podejście do sprawy może Ci pomóc!

Adwokat Opole – skontaktuj się i umów termin spotkania.


NAPISZ DO NAS

Potrzebujesz pomocy?

Kancelaria mieści się w ścisłym centrum Opola.  Imię i nazwisko (wymagane)

  E-mail (wymagane)

  Telefon (wymagane)

  Wiadomość