Co robić w przypadku tymczasowego aresztowania?

15 września, 2021
hero_12-1280x733.jpg

Pozbawienie wolności – nawet to tymczasowe – prowadzi do ogromnego stresu. W tak trudnej sytuacji warto mimo wszystko nie wpadać w panikę. Będzie Ci o to łatwiej, jeżeli poznasz swoje prawa. Dlatego też w tym artykule zamieszczam najważniejsze informacje – czym jest i ile trwa tymczasowe aresztowanie, a także jak zachować się w jego obliczu.

Jak zachować się w trakcie zatrzymania przez policję i tymczasowego aresztowania?

Tymczasowe aresztowanie, zgodnie z informacjami zawartymi w kodeksie postępowania karnego, może się zdarzyć w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania albo wtedy, gdy istnieje ryzyko ucieczki lub zatarcia śladów przez podejrzanego. Niekiedy dochodzi do niego także w sytuacji, kiedy istnieje uzasadnione podejrzenie, że dana osoba jest w stanie popełnić kolejne przestępstwo.

Jeżeli zostałeś zatrzymany przez policję i grozi Ci tymczasowe aresztowanie, powinieneś wiedzieć, jak się zachować. Przede wszystkim masz prawo do niezwłocznego kontaktu z adwokatem i poinformowaniu go o zaistniałej sytuacji. Dzięki temu zyskasz przedstawiciela, który pomoże w tej trudnej sytuacji, reprezentując Cię przed organami ścigania oraz sądem. Co więcej, masz również prawo poinformować najbliższą Ci osobę o fakcie zatrzymania.

W przypadku tymczasowego aresztowania masz również prawo uzyskać informacje dotyczące jego powodów (należą do nich między innymi dowody świadczące o popełnieniu przestępstwa). Oczywiście w takiej sytuacji możesz także złożyć wniosek o widzenie z najbliższymi.

Jak zachować się w przypadku aresztowania? Najważniejsze – warto zachować zimną krew. Najważniejsze jest, by nie wszczynać awantur, nie obrażać funkcjonariuszy i nie próbować ucieczki. Wszelkie tego typu zachowania mogą zostać wykorzystane przeciwko Tobie w trakcie postępowania.

Areszt tymczasowy – ile trwa?

W przypadku postępowania przygotowawczego czas aresztu tymczasowego zwykle nie jest dłuższy niż trzy miesiące. Niekiedy jednak, w oparciu o wniosek prokuratora, sąd może zdecydować się na jego przedłużenie – nawet do 12 miesięcy.

Warto również dodać, że zgodnie z art. 263 kodeksu postępowania karnego łączny okres stosowania aresztowania tymczasowego może trwać do dwóch lat. O przedłużeniu aresztu decyduje sąd apelacyjny i może mieć to miejsce np. w przypadku konieczności ustalenia tożsamości oskarżonego, wyjątkowej zawiłości sprawy albo innych czynników. 

Kiedy ma miejsce zwolnienie z aresztu tymczasowego?

W większości przypadków zwolnienie z aresztu tymczasowego odbywa się w ustalonym wcześniej terminie i zwykle nie ma możliwości jego uchylenia. Istnieją jednak dwa wyjątki:

  • pozbawienie wolności zagraża zdrowiu lub życiu aresztowanego;
  • pozbawienie wolności niosłoby bardzo poważne skutki zarówno dla aresztowanego, jak i jego najbliższych.

Niezależnie od sytuacji, w jakiej się znajdujesz i tego, czy doszło jedynie do zatrzymania przez policję, czy też tymczasowego aresztowania masz prawo do uzyskania pomocy. Jako adwokaci od prawa karnego udzielimy Ci kompleksowego wsparcia. Zapewnimy opracowanie skutecznej strategii działania i będziemy reprezentować Cię w postępowaniu karnym. Zapraszamy do kontaktu!