Rozwód z orzeczeniem o winie – co warto wiedzieć?
Sprawy rozwodowe niekiedy ciągną się latami i są niezwykle wyczerpujące dla obu małżonków. Ma to miejsce jednak tylko wtedy, gdy konieczne jest ustalenie tego, który z małżonków ponosi winę za rozpad małżeństwa. W sytuacji, gdy nie da się polubownie zakończyć małżeństwa, niezbędne okazuje się przeprowadzenie rozwodu z orzeczeniem o winie. Czym jest i w jakich sytuacjach małżonek ponosi winę za rozpad małżeństwa?
Kiedy ma miejsce rozwód z orzeczeniem o winie?
Rozwód z orzeczeniem o winie ma miejsce wtedy gdy co najmniej jeden z małżonków chce udowodnić winę za rozpad małżeństwa drugiej stronie. W takiej sytuacji sąd musi ustalić, czy:
- winę za rozkład pożycia ponosi jeden z małżonków;
- winę za rozkład pożycia ponoszą oboje małżonkowie;
- winy za rozkład pożycia nie ponosi żaden z małżonków.
Co kryje się pod pojęciem winy za rozkład małżeństwa? Mowa tutaj o takim zachowaniu małżonka (działaniu lub zaniechaniu), które narusza obowiązujące przepisy prawne lub jest niezgodne z zasadami współżycia społecznego i w konsekwencji doprowadziło do trwałego rozpadu małżeństwa. Takie zachowanie musi być jednak zawinione – jeżeli więc rozpad małżeństwa miał miejsce np. w wyniku choroby jednego z małżonków, nie można przypisać mu winy.
Sprawy rozwodowe z orzeczeniem o winie mogą trwać wiele lat – w takiej sytuacji bardzo istotna może okazać się konsultacja z adwokatem, który specjalizuje się w rozwodach.
Kiedy małżonek ponosi winę za rozpad małżeństwa?
Winę za rozpad małżeństwa można udowodnić wtedy, gdy – jak wspomniałem wcześniej – doszło do zawinionego działania lub zaniechania. W praktyce mowa tutaj przede wszystkim o:
- zdradzie lub nielojalnym postępowaniu;
- spożywaniu nadmiernej ilości alkoholu;
- agresji i przemocy fizycznej;
- groźbach i przemocy psychicznej;
- odmowie współżycia;
- porzuceniu małżonka bez powodu.
Małżonek nie jest winny rozpadu małżeństwa w sytuacji, gdy nastąpił on w wyniku choroby fizycznej lub psychicznej współmałżonka albo gdy jego agresywne zachowania miały związek z taką chorobą (chyba że świadomie nie podejmował on leczenia).
Jakie mogą być konsekwencje takiego rozwodu?
Wyrok sądu, w którym orzeczono winę za rozpad małżeństwa jednego z małżonków, ma swoje konsekwencje prawne. Do tych najważniejszych zaliczamy:
- brak możliwości żądania alimentów przez małżonka, który został uznany za winnego rozpadu małżeństwa;
- możliwość żądania alimentów od winnego małżonka nawet wtedy, gdy niewinny małżonek nie znajduje się w niedostatku.
Warto zaznaczyć, że wina nie ma znaczenia w kontekście władzy rodzicielskiej, chyba że małżonek dopuszczał się np. przemocy fizycznej lub psychicznej w stosunku do współmałżonka lub dzieci. Wymaga to jednak konkretnej oceny sądu.
Pomoc adwokata a rozwód
W przypadku składania wniosku o rozwód z orzeczeniem o winie niezbędna będzie pomoc adwokata. Zapewni on wsparcie w toku całego postępowania i pomoże udowodnić winę albo jej brak. Jeżeli potrzebujesz pomocy doświadczonego specjalisty, zgłoś się do mojej kancelarii adwokackiej w Opolu.