Rozwód a dzieci – kilka porad dla rodziców

23 grudnia, 2022
Rozwod-a-dzieci-–-kilka-porad-dla-rodzicow-1280x853.jpg

Rozwód to ogromne przeżycie – nie tylko dla obojga małżonków, ale również (albo przede wszystkim) dla ich dzieci. Często, ze względu na bardzo młody wiek, trudno zrozumieć im to, co dzieje się z rodzicami, a negatywne emocje, jakie towarzyszą całej rodzinie, mogą mieć na nie bardzo zły wpływ. Jeżeli chcesz ograniczyć negatywny wpływ rozwodu na dziecko, musisz zastosować się do kilku istotnych wskazówek. Oto 5 tych najważniejszych!

Rozwód a dzieci – jaki wpływ ma rozstanie z małżonkiem na dziecko?

Rozwód w Opolu czy jakimkolwiek innym mieście sprawia, że niezbędne jest dokonanie kilku zmian. Tą najważniejszą jest oczywiście rozstanie z byłym małżonkiem, co może najbardziej wpłynąć na dziecko. To jednak rzecz nieunikniona i musisz odpowiednio przygotować do niej swoją latorośl.

Pomimo tak radykalnej zmiany należy zadbać o to, aby życie dziecka wciąż toczyło się tak, jak dawniej. Jeżeli to możliwe, nie posyłaj go do nowej szkoły, nie zmieniaj jego codziennych nawyków i nie ucz nowych zachowań. Niezależnie od wieku maluch potrzebuje stabilizacji – zarówno życiowej, jak i psychicznej. Tylko dzięki temu jego rozwój będzie przebiegał prawidłowo.

Unikaj konfliktów z małżonkiem przy dziecku

Negatywny wpływ rozwodu na dziecko jest tym większy, im częściej rodzice popadają w konflikty. Dlatego też nie dopuszczaj do tego, aby syn czy córka byli świadkami Twoich kłótni z małżonkiem. To Wasz konflikt i nie możecie dopuszczać do niego dziecka. Swoje sprawy załatwiajcie poza domem albo wtedy, gdy maluch jest np. w szkole. 

Rozwód z orzeczeniem o winie a dzieci – jak ważny jest kompromis w sprawie rozwodowej?

Dla wielu rozpadających się małżeństw podstawową kwestią jest to, jak walczyć o dziecko przy rozwodzie. Wynika to przede wszystkim z braku chęci do pójścia na kompromis albo zaślepienia wynikającego z nienawiści do drugiej strony. Tymczasem każdy z małżonków powinien zdać sobie sprawę z tego, że ograniczanie kontaktów z drugim rodzicem jest nie tyle szkodą dla dorosłego, co dla dziecka. Potrzebuje ono spotkań, rozmów i świadomości obecności zarówno mamy, jak i taty.

Dlatego też warto zrobić wszystko, aby kontakty z drugim rodzicem były jak najczęstsze i by rozwód nie zaburzył relacji z dzieckiem.

Rozwód a małe dzieci – dlaczego warto rozmawiać i wyjaśniać zmiany dziecku?

Jak wspomnieliśmy na początku, dziecko często nie rozumie sytuacji, w jakiej się znalazło. Nie wie, dlaczego rodzice nagle nie chcą ze sobą mieszkać i dlaczego już się nie kochają. Dlatego też warto uświadomić mu pewne rzeczy i nie zamykać się na jego pytania czy wątpliwości. Rozmowa to klucz do tego, by maluch pogodził się z sytuacją i by negatywny wpływ rozwodu na dziecko było jak najmniejszy.

Pamiętaj również o tym, by wytłumaczyć dziecku, że rozwód kończy jedynie związek dwojga ludzi, ale nie powoduje, że przestają oni być rodzicami. Tymi pozostaną do końca życia.

W wielu przypadkach rozwodzący się rodzice nie chcą ze sobą rozmawiać. W efekcie to dziecko służy im za pośrednika wiadomości, a nawet – w skrajnych przypadkach – za szpiega, który ma za zadanie kontrolować zachowanie drugiego małżonka. W ten sposób zostaje wciągnięte w wir konfliktów i problemów, co jest absolutnie niewskazane.

Sprawa o rozwód a dzieci – jak może Cię wspomóc doświadczony adwokat?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozwodu albo pragniesz zamknąć ten etap swojego życia tak szybko, jak to tylko możliwe, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią. Specjalizujemy się w rozwodach w Opolu i chętnie pomożemy Ci w każdym problemie.