Nie tylko rozwód, czyli co obejmują sprawy rodzinne w Opolu?

16 grudnia, 2022
Nie-tylko-rozwod-czyli-co-obejmuja-sprawy-rodzinne-w-Opolu-1280x720.jpg

Sprawy rodzinne w Opolu oraz w innych miastach w Polsce dotyczą zazwyczaj bardzo delikatnych, a czasem nawet intymnych kwestii. Zważywszy na fakt, że często dotyczą one osób sobie bliskich (przynajmniej do niedawna), ładunek emocjonalny jest z reguły bardzo wysoki. Mimo że zazwyczaj kojarzymy prawo rodzinne głównie z rozwodami, jego zakres może obejmować wiele innych problemów. Jakich? Sprawdźmy!

Zakres prawa rodzinnego i opiekuńczego

Na samym początku warto wyjaśnić, czym tak naprawdę jest prawo rodzinne. Jest to jeden z wyspecjalizowanych działów prawa cywilnego, który obejmuje przepisy dotyczące życia rodzinnego oraz stosunków między członkami rodziny. Dotyczy on zarówno kwestii majątkowych, jak i niemajątkowych, zajmując się rozwiązywaniem zarówno pozornie błahych, jak i niezwykle poważnych problemów.

Przepisy dotyczące spraw rodzinnych znajdują się głównie w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym oraz w Prawie Cywilnym. Głównym celem tego prawa jest troska o dobro i bezpieczeństwo rodziny, włączając w to także kwestie majątkowe. Ważnym aspektem jest także zapewnienie dziecku odpowiedniego rozwoju i dobrych warunków do życia.

Prawo rodzinne Opole – nie tylko sprawy z zakresu rozwodów

Sprawy rodzinne, w których pomoc zapewnia adwokat z Opola, obejmują szeroki zakres problemów i wyzwań, z którymi muszą zmagać się różne osoby. Rozwody są oczywiście jednym z najbardziej złożonych problemów, głównie z powodu towarzyszących im silnych emocji. Niemniej jednak istnieje wiele innych kwestii, z którymi można się spotkać.

Sąd rodzinny rozstrzyga między innymi w takich sprawach jak:

  • alimenty na dziecko, których obowiązek płacenia może mieć jeden z rodziców (najczęściej sprawy rodzinne tego typu odbywają się równolegle z rozwodami w Opolu);
  • kontakty rodzica z dzieckiem, a także ustalenie praw rodzicielskich, które umożliwią jednemu z rodziców posiadanie praw do wychowywania dziecka;
  • ustalenie i zaprzeczenie ojcostwa;
  • podziały majątku małżonków i intercyzy;
  • opieka i kuratela;
  • adopcja.

Są to najważniejsze i najczęstsze sprawy rodzinne. Bez względu na rodzaj problemu i jego skalę, warto skorzystać z pomocy adwokata zajmującego się sprawami rodzinny w Opolu. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na osiągnięcie pozytywnego rozwiązania przed sądem.

Potrzebujesz wsparcia z zakresu prawa rodzinnego w Opolu? Skorzystaj z pomocy naszej Kancelarii!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej z zakresu rozwodów w Opolu, podziału majątku małżonków lub innych spraw rodzinnych, skontaktuj się z naszym adwokatem w Opolu. Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu oraz dogłębnej znajomości prawa rodzinnego i potrzeb klientów możemy zapewnić kompleksowe i profesjonalne wsparcie.

Oferujemy kompleksowe doradztwo, reprezentację przed sądem oraz troskę o Twoje psychiczne samopoczucie, co jest niezwykle istotne w tego rodzaju sprawach. Dzięki temu cieszymy się zaufaniem naszych klientów. Zapraszamy do kontaktu!