Rodzic utrudnia kontakt z dzieckiem? Sprawdź, co zrobić!

29 marca, 2021
utrudnianie-kontaktu-z-dzieckiem.jpg

Sprawa rozwodowa może przebiegać w dobrych relacjach między obojgiem małżonków, jednak często mamy do czynienia ze wspólnymi oskarżeniami i brakiem zgody na jakiekolwiek kompromisy. Niestety samo zakończenie małżeństwa może być dopiero początkiem problemów – zwłaszcza wtedy gdy jeden z rodziców, pomimo prawomocnego wyroku sądu, utrudnia kontakt z dzieckiem drugiemu rodzicowi. Co można zrobić w takiej sytuacji?

Na początek – terminy spotkań z dzieckiem

Zanim przejdę do kwestii utrudniania kontaktu z dzieckiem, powiem nieco więcej o ustalaniu terminów spotkań z dzieckiem. Idealna sytuacja ma miejsce wtedy, gdy rodzice są w stanie porozumieć się w tej kwestii i między sobą ustalić takie terminy, które będą dopasowane do możliwości i potrzeb matki oraz ojca. Niestety nie żyjemy w idealnym świecie, w związku z czym próba porozumienia w niektórych przypadkach nie jest możliwa.

W takiej sytuacji jeden z rodziców powinien złożyć w sądzie wniosek o uregulowanie kontaktów. Można w nim zawrzeć konkretne propozycje dotyczące dni i godzin spotkań z dzieckiem, jak również formy spędzania przez niego wakacji czy świąt. Kiedy sąd ureguluje kontakty, w teorii nie powinno być problemów z kontaktem z dzieckiem. Jak jednak możesz się domyślać, praktyka nie zawsze idzie w parze z teorią.

Utrudnianie kontaktu z dzieckiem – co robić?

Kiedy jeden z rodziców utrudnia po rozwodzie kontakt z dzieckiem, możliwe jest złożenie do sądu wniosku o zagrożenie nakazaniem zapłaty. Pełni on przede wszystkim funkcję prewencyjną i może „zachęcić” rodzica utrudniającego kontakt do pozwolenia na spotkania matki czy ojca z dzieckiem. Kiedy mimo tego kontakt jest ograniczony, możliwe jest złożenie kolejnego wniosku – o wymierzenie konkretnej kary pieniężnej za naruszenie postanowień sądu. W praktyce jest to proces długotrwały, który wymaga sporej cierpliwości.

Czy można go przyspieszyć? Tak – jeżeli masz podstawy, by uważać, że były małżonek będzie w przyszłości utrudniał kontakt z dzieckiem, sąd może już na etapie regulowania terminów kontaktu zagrozić rodzicowi nakazem zapłaty ustalonej sumy. Aby było to możliwe, należy jednak udowodnić, że podejrzenia są słuszne, np. poprzez zeznania świadków czy prowadzoną z drugim rodzicem korespondencję.

Warto więc już na wczesnym etapie zabezpieczyć swoje interesy i zadbać o to, aby drugi rodzic miał ograniczone pole manewru jeżeli chodzi o utrudnianie kontaktu z dzieckiem. Nie będzie to łatwe, ale jak najbardziej możliwe do zrealizowania.

Spotkał Cię ten problem? Skorzystaj z pomoc adwokata od rozwodów

Problem ustalenia władzy rodzicielskiej i kontaktów z dzieckiem jest dość powszechny i bardzo często prowadzi do nadmiernego stresu oraz codziennych problemów. Dlatego też w sytuacji, gdy chcesz zapewnić sobie bezproblemowy kontakt z dzieckiem albo pragniesz rozwiązać problem jego utrudniania przez byłego małżonka, skorzystaj z pomocy mojej kancelarii adwokackiej w Opolu. Jako adwokat od spraw rozwodowych, pomogę Ci w przyspieszeniu procesu i zabezpieczeniu kontaktów z dzieckiem. Zapraszam do kontaktu.