Posiadanie marihuany a umorzenie postępowania

2 kwietnia, 2021
Posiadanie-marihuany-a-umorzenie-postepowania.jpg

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem karnym, posiadanie narkotyków jest karalne. Dlatego też nawet posiadając niewielkie ilości marihuany, jesteś narażony na karę pozbawienia wolności. I choć w naszym kraju uniewinnienie za posiadanie substancji odurzających należy do rzadkości, istnieją pewne sytuacje, w przypadku których możliwe jest umorzenie postępowania.

Czy umorzenie postępowania w przypadku posiadania marihuany jest możliwe?

Prawo karne w Polsce jest nieubłagane – zgodnie z artykułem 62 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii każdy, kto posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. To jednak nie wszystko. Kara może być większa lub mniejsza, w zależności od ilości posiadanych narkotyków – i tak w sytuacji, gdy jest ona znaczna, kara pozbawienia wolności może wynieść nawet 10 lat, a gdy jest nieznaczna – rok.

Oczywiście do grupy substancji, za których posiadanie sprawca podlega karze, znajduje się również marihuana. W tym przypadku jednak bardzo często mamy do czynienia z młodymi ludźmi, którzy zostali przyłapani na posiadaniu nieznacznych ilości narkotyku. W takiej sytuacji prokuratorzy korzystają niekiedy z możliwości umorzenia postępowania, co jest możliwe jednak tylko w niektórych sytuacjach – informuje o nich nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z kwietnia 2011 roku.

Kiedy więc umorzenie postępowania jest możliwe? Wyłącznie w przypadku spełnienia trzech kryteriów:

  • ilość marihuany musi być niewielka – maksymalnie 3 gramy;
  • marihuana musi być przeznaczona do własnego użytku, a nie sprzedaży;
  • osoba przyłapana na posiadaniu marihuany nie może być wcześniej karana.

Oczywiście każda sprawa karna rozpatrywana jest indywidualnie i nigdy nie można mieć pewności co do tego, że w przypadku spełnienia tych kryteriów możliwe będzie umorzenie postępowania.

Niezależnie od sytuacji – skorzystaj z pomocy adwokata!

Mimo wszystko warto spróbować, tym bardziej że umorzenie postępowania może mieć miejsce przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa czy dochodzenia. Dzięki temu w świetle obowiązującego w Polsce prawa pozostaniesz osobą niekaraną i sytuacja nie odciśnie piętna na Twoim dalszym życiu. Co więcej, nawet w przypadku braku możliwości umorzenia postępowania możliwe jest stworzenie takiej linii obrony, która pozwoli na zawieszenie kary pozbawienia wolności.

Jeżeli chcesz mieć na to szansę, musisz jednak skorzystać z pomocy adwokata do spraw karnych. Pamiętaj, aby po znalezieniu u Ciebie marihuany skorzystać ze wsparcia specjalisty już na etapie przesłuchania. Dzięki temu możliwe będzie ustalenie odpowiedniej linii obrony, która pomoże Ci w zaistniałej sytuacji. Adwokat od spraw karnych będzie reprezentował Cię zarówno przed policją, jak i prokuraturą i sądem, co pozwoli znacząco zwiększyć szansę na pozytywne zakończenie Twojej sprawy.

Jeżeli więc zostałeś złapany na posiadaniu marihuany lub innych narkotyków, zgłoś się do mojej kancelarii adwokackiej w Opolu. Zapewnię Ci wsparcie i stworzę linię obrony, skutecznie reprezentując Twoje interesy.