Jazda po pijanemu – jakie kary za to grożą?

9 kwietnia, 2021
jazda-pod-wplywem-alkoholu.jpg

Jazda pod wpływem alkoholu jest, obok przekroczenia dozwolonej prędkości, najczęstszą przyczyną wypadków na drodze. Jak wynika z danych policji, w 2019 roku ujawniono ponad 110 tysięcy przypadków kierowców, którzy prowadzili auto po pijanemu. Kara, jaka za to grozi, uzależniona jest od ilości spożytego alkoholu, a co za tym idzie – wykrytego stężenia we krwi.

Kiedy mówimy o „jeździe pod wpływem alkoholu”?

Wielu kierowców nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jak łatwo o przekroczenie dozwolonego limitu, który – zgodnie z przepisami polskiego prawa – rozpoczyna się od 0,2 promila we krwi. W praktyce wystarczy więc wypić jedno piwo, aby kierowca znajdował się w stanie „po spożyciu” (od 0,2 do 0,5 promila). Na stężenie alkoholu we krwi wpływ ma nie tylko ilość spożytych trunków, ale również to, ile godzin minęło od picia czy też wagi i metabolizmu kierowcy.

Z doświadczenia klientów wiem, że nie warto ryzykować jazdy nawet następnego dnia po imprezie – często, pomimo dobrego samopoczucia, we krwi wciąż może znajdować się alkohol, co często prowadzi do negatywnych konsekwencji. Zanim wyruszysz w drogę, skorzystaj z alkomatu – unikniesz wtedy nie tylko kar, ale przede wszystkim wypadku, który może zakończyć się tragedią.

Jazda po pijanemu a kary dla kierowców

Jak wspomniałem wcześniej, wysokość kar za jazdę pod wpływem, uzależniona jest od stężenia alkoholu we krwi. Już jazda w stanie „po spożyciu”, a więc od 0,2 do 0,5 promila, narazi Cię na 10 punktów karnych, grzywnę w wysokości od 50 do 5000 zł lub areszt do 30 dni, a także zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy aż do 3 lat. Wszystkie informacje na ten temat zawarte są w artykule 87 Kodeksu wykroczeń.

O wiele poważniejsze konsekwencje niesie jazda w stanie nietrzeźwości, a więc wtedy, gdy stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila. W takiej sytuacji kierowca stanowi szczególne zagrożenie dla zdrowia i życia innych uczestników ruchu drogowego. Jest to przestępstwo z artykułu 178a Kodeksu karnego i może grozić:

  • 10 punktami karnymi;
  • grzywną, której wysokość uzależniona jest od dochodów kierowcy;
  • sankcją wynosząca co najmniej 5000 zł, która jest przekazywana na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej;
  • karą do 2 lat pozbawienia wolności;
  • zakazem prowadzenia pojazdów na okres co najmniej 3 lat.

Na jeszcze większe kary narażeni są kierowcy, którzy zostali wcześniej ukarani za jazdę po pijanemu, a pomimo tego nie wyciągnęli wniosków i zostali złapani po raz kolejny w stanie nietrzeźwości. W takiej sytuacji możliwa jest kara pozbawienia wolności na 5 lat, grzywna w wysokości 10000 zł oraz dożywotnie zabranie prawa jazdy. Jeszcze bardziej dotkliwe konsekwencje grożą tym, którzy pod wpływem alkoholu spowodują wypadek, dlatego jeżeli piłeś, nie jedź!

Skorzystaj z pomocy adwokata

Jazda po alkoholu podlega pod prawo karne i w związku z tym wymaga pomocy adwokata do spraw karnych. Moja kancelaria adwokacka w Opolu jest do Twojej dyspozycji również w tych najtrudniejszych sytuacjach, kiedy chcesz zawalczyć o jak najniższą karę. Zapraszam do kontaktu.