Zatrzymanie przez policję – co warto wiedzieć?

20 sierpnia, 2023
Zatrzymanie-przez-policje-jak-sie-zachowac-w-trakcie-1280x854.jpg

Nasza kancelaria od spraw karnych w Opolu zajmuje się różnymi sprawami, reprezentując klientów w najtrudniejszych momentach i najbardziej nagłych przypadkach, takich jak np. zatrzymanie na 24 godziny. Powody takiej interwencji policji mogą być bardzo różnorodne – w tym artykule przedstawimy je, a także podpowiemy, jak zachować się podczas zatrzymania. Wbrew pozorom ma to ogromne znaczenie i może wpływać zarówno na przebieg zatrzymania, jak też przyszłe postępowanie.

Zatrzymanie na 24 godziny – powody na zastosowanie tymczasowego aresztowania

Wszelkie kwestie związane z zatrzymaniem przez policję znajdują się w Kodeksie postępowania karnego. Zgodnie z jego 244 artykułem policja ma prawo zatrzymać osobę podejrzaną wtedy, gdy istnieje uzasadnione przypuszczenie, że popełniła ona przestępstwo. To jednak nie wszystko – taka sytuacja może mieć miejsce wyłącznie wtedy, gdy zachodzi podejrzenie, że zechce ona uciec, ukryć się, ponownie popełnić przestępstwo albo zatrzeć ślady przestępstwa. 

Powodem zatrzymania na 24 godziny lub dłuższy okres mogą być też przesłanki do przeprowadzenia przeciwko zatrzymanemu postępowania w trybie przyspieszonym. 

Ile może trwać zatrzymanie przez policję?

Policja zazwyczaj trzyma osobę zatrzymaną przez maksymalnie 48 godzin lub 72 godziny. W ciągu tego czasu zatrzymany nie jest w stanie udać się do swojego miejsca pracy ani poinformować swojego pracodawcy o swojej nieobecności.

Kiedy możesz być zatrzymanym przez policję?

Zanim powiemy Ci, co zrobić w momencie zatrzymania, warto byś dowiedział się, jakie prawa i obowiązki ma policja. Dzięki temu dostosujesz się do procedury i będziesz wiedzieć, jak zachować się w tej sytuacji. Policjant ma prawo wylegitymować Cię w celu ustalenia tożsamości i oczywiście zatrzymać na 24 godzinypowody wymieniliśmy wyżej. Nie może natomiast używać przemocy i musi respektować godność ludzką, a także przestrzegać praw człowieka. Do jego obowiązków zaliczamy również podanie imienia, nazwiska i stopnia, a także – na żądanie zatrzymanego – okazanie odznaki służbowej.

Prawa zatrzymanego przez policję – jak się zachować?

A co z Twoimi prawami i obowiązkami? Jeżeli zostaniesz zatrzymany przez policję, powinieneś pamiętać o trzech najważniejszych kwestiach.

  • Przede wszystkim w trakcie zatrzymania należy zachować spokój, nie wykazywać agresywnych zachowań i nie prowokować policjantów. Dzięki temu będziesz mógł liczyć na łagodniejsze zatrzymanie i szybsze zakończenie całej sprawy.
  • Niezależnie od tego, z jakiego powodu zatrzymano Cię na 24 godziny, masz prawo zachować milczenie. Nie poddawaj się więc presji i zażądaj możliwości kontaktu z prawnikiem – nasza kancelaria od spraw karnych zapewni Ci w takiej sytuacji pełne wsparcie.
  • W przypadku zatrzymania masz prawo do tego, by funkcjonariusz poinformował o zdarzeniu Twoją osobę najbliższą, pracodawcę, szkołę czy uczelnię. 

Kiedy następuje bezpodstawne zatrzymanie przez policję?

Bezpodstawne zatrzymanie przez policję może się zdarzyć i jeżeli jesteś tego ofiarą, masz prawo złożyć zażalenie co do słuszności, legalności i prawidłowości zatrzymania oraz pozbawienia wolności (nawet na bardzo krótki czas). Innymi słowy oznacza to, że zatrzymanie przez policję jest nielegalne, kiedy brak jest uzasadnionego przypuszczenia, że osoba zatrzymana popełniła przestępstwo lub nie istnieje obawa, że osoba dokona ucieczki, ukrycia się lub zatarcia śladów przestępstwa.

Jeżeli sąd ustali, że zatrzymanie było bezpodstawne, należeć Ci się może odszkodowanie i zadośćuczynienie.

Potrzebujesz pilnej pomocy? Zgłoś się do naszej kancelarii od spraw karnych!

Niezależnie od sytuacji, w jakiej się znalazłeś, masz prawo do obrony w sądzie, a jeszcze wcześniej do kontaktu z adwokatem. Dlatego też zachęcamy do skorzystania z naszego wsparcia – udzielimy Ci go w przypadku każdego problemu i pomożemy Ci przejść przez te trudne chwile bez większego szwanku.

Pamiętaj – jeżeli chcesz skontaktować się z naszą kancelarią i adwokatem od spraw karnych w Opolu, powinieneś zapisać sobie numer telefonu: +48 667-362-620. Policjant nie ma bowiem obowiązku podania Ci go podczas zatrzymania!