Jak przygotować się do rozwodu? Kilka wskazówek

2 grudnia, 2022
Jak-przygotowac-sie-do-rozwodu-Kilka-wskazowek-1280x854.jpg

Niezależnie od długości trwania procesu, relacji małżonków, czy postawionych przed nimi celów, rozwód jest zawsze bardzo stresujący. Wymaga poradzenia sobie z licznymi problemami, również tymi natury formalnej, i odpowiedniego przygotowania psychicznego. Nie jest to łatwe, ale jak najbardziej możliwe – zwłaszcza wtedy, gdy u swojego boku będziesz mieć adwokata od rozwodów w Opolu. Jak psychicznie przygotować się do rozwodu? O czym warto pamiętać? Sprawdź i poczuj się pewniej w tych trudnych chwilach!

Dlaczego przygotowanie do sprawy rozwodowej jest istotne?

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu nic Cię nie zaskoczy – zwłaszcza na sali sądowej. Musisz nie tylko wiedzieć, co mówić na sprawie sądowej, ale również przygotować się psychicznie na pytania zadawane przez przedstawiciela drugiej strony. Pozwoli to nie tylko zniwelować stres, ale również skuteczniej zawalczyć o swoje prawa i tym samym osiągnąć zakładane przed rozprawą cele.

Pierwszym ku temu krokiem jest kontakt z adwokatem od rozwodów – to właśnie on podpowie Ci jak się zachować, ustali dla Ciebie odpowiednią strategię działania i będzie reprezentował Cię przed wszystkimi instytucjami, także przed sądem. W ten sposób zaoszczędzisz mnóstwo czasu i zyskasz pewność, że niezależnie od sytuacji, w jakiej się znajdujesz, nie stoisz na przegranej pozycji.

Jak psychicznie przygotować się do rozwodu?

Oto kilka istotnych kwestii, o których warto pamiętać jeszcze przed stawieniem się na sprawie rozwodowej:

Zastanów się jeszcze raz, czy warto

Czy rozwód jest na pewno jedynym wyjściem? Czy nie da się jeszcze uratować tego związku? Czy, choćby ze względu na dzieci, nie warto spróbować ponownie ułożyć sobie wspólne życie? Często decyzje o rozwodzie podejmowane są zbyt pochopnie. W wielu przypadkach istnieje możliwość wybaczenia sobie nawzajem, a także ponownego rozpalenia w sobie „płomienia”, który wbrew pozorom nie zgasł zupełnie, lecz jedynie przygasł. Potrzeba tu jednak zaangażowania, chęci i przede wszystkim otwartości, na którą rzadko stać oboje małżonków.

Porozmawiaj z małżonkiem – jeżeli jest to możliwe

Czasami relacje między małżonkami są tak fatalne, że trudno o jakiekolwiek rozmowy prowadzone bez emocji i nerwów. Jeżeli jednak oboje chcecie, aby rozwód przebiegł sprawnie i bezproblemowo, omówcie między sobą najważniejsze kwestie – chociażby to, z kim zamieszka Wasze dziecko, czy jak zapatrujecie się na kwestię podziału majątku. Takie rozmowy mogą tylko pomóc.

Porozmawiaj z dziećmi

Najmłodsi najbardziej przeżywają rozwód, często nie rozumiejąc, co tak naprawdę dzieje się w ich spokojnym i beztroskim świecie. Jak to możliwe, że ich rodzice nie chcą już być ze sobą? Czy to oznacza, że przestali kochać swoje dzieci? Te i inne pytania zadawane są przez większość małoletnich, a Twoim obowiązkiem – jako rodzica – jest na nie odpowiedzieć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Dzięki temu również Twoje dzieci będą przygotowane na rozwód.

Zbierz niezbędne dowody

W przypadku rozwodów z orzekaniem o winie, warto zgromadzić wszelkie dowody, które będą świadczyły o tym, że to właśnie Twój małżonek jest odpowiedzialny za rozpad małżeństwa. Zadbaj o zeznania świadków, dokumenty, faktury oraz dowody zdrady (np. smsy lub e-maile). Wszystko to pomoże Ci przekonać sąd do swoich racji.

Zasięgnij porady specjalisty

Jak psychicznie przygotować się do rozwodu? Niestety, nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie – wiele zależy od tego, jak dużo masz w sobie siły i jak dobrze radzisz sobie z sytuacjami stresowymi. Nie ulega jednak wątpliwości, że o wiele łatwiej jest przejść przed ten trudny czas bez szwanku, mając u boku adwokata od rozwodów – zapewni Ci on nie tylko pomoc w osiągnięciu celu, ale także będzie Twoim wsparciem psychologicznym.

Czeka Cię rozwód? Postaw na sprawdzonego adwokata od rozwodów z Opola!

Jako doświadczeni adwokaci od rozwodów w Opolu, zapewniamy Ci kompleksowe wsparcie – zajmiemy się kwestiami formalnymi, pomożemy przygotować się do rozprawy i oczywiście będziemy reprezentowali Cię przed sądem. Zapraszamy do kontaktu – z nami o wiele łatwiej poradzisz sobie z tą trudną sytuacją!